or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering LX3R LX Series Measuring Array Sensor Receiver, Receiver Sensor, 2000 mm Sensing Range, 10 to 30 VDC

Banner Engineering LX3R LX Series Measuring Array Sensor Receiver, Receiver Sensor, 2000 mm Sensing Range, 10 to 30 VDC
SKU130372
MFGR #LX3R
Your Cost: $366.00/ea
Banner Engineering Measuring Array Sensor Receiver, Series: LX Series, Receiver Sensor, 2000 mm Sensing Range, 0.8 to 6 ms Response, Bi-Polar NPN/PNP Output, 10 to 30 VDC, Cable, NEMA IP65, -20 to 70 deg C
Banner Engineering Measuring Array Sensor Receiver, Series: LX Series, Receiver Sensor, 2000 mm Sensing Range, 0.8 to 6 ms Response, Bi-Polar NPN/PNP Output, 10 to 30 VDC, Cable, NEMA IP65, -20 to 70 deg C
Catalog Number LX3R Connection Type Cable Country of Origin MX Enclosure Type NEMA IP65 Gross Weight Per Pack 0.7700 lb Output Type Bi-Polar NPN/PNP Series LX Series Standards CE Marked Temperature Rating -20 to 70 °C UPC 11 66248802664 UPC 12 66248802664 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Response Time 0.8 to 6 ms Sensing Range 2000 mm Sensor Type Receiver Voltage Rating 10 to 30 VDC Aluminum primary housing Array housing style 67 mm slot depth/array length 9.5 mm minimum object detection 5-pins 2 m cable connection Acrylic lens Dark operated LEDs indication 90% at 50 deg C maximum relative humidity Small and flat object detection 0.8 On/6 Off ms response time
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | LX3R |
| Connection Type | Cable |
| Country of Origin | MX |
| Enclosure Type | NEMA IP65 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7700 lb |
| Output Type | Bi-Polar NPN/PNP |
| Series | LX Series |
| Standards | CE Marked |
| Temperature Rating | -20 to 70 °C |
| UPC 11 | 66248802664 |
| UPC 12 | 66248802664 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Response Time | 0.8 to 6 ms |
| Sensing Range | 2000 mm |
| Sensor Type | Receiver |
| Voltage Rating | 10 to 30 VDC |
| Aluminum primary housing |
| Array housing style |
| 67 mm slot depth/array length |
| 9.5 mm minimum object detection |
| 5-pins 2 m cable connection |
| Acrylic lens |
| Dark operated |
| LEDs indication |
| 90% at 50 deg C maximum relative humidity |
| Small and flat object detection |
| 0.8 On/6 Off ms response time |