or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LE series laser displacement sensor
Amperage Rating 70 mA Catalog Number LE250UQ Connection Type NPN/PNP Country of Origin US Gross Weight Per Pack 0.5660 lb Light Source Laser;LCD;LED Operating Temperature -20 to +50 °C Sensing Method Proximity;Triangulation Series LE Type Laser Displacement Sensor UPC 11 66248891689 UPC 12 66248891689 Vibration 10 to 60 Hz Voltage Rating <1.6 V (NPN);<3 V (PNP) Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Output Type Analog;Discrete Sensing Beam Visible Red Laser Sensing Range 100 to 400 mm Shape Rectangular -Laser Displacement Sensor; Range:100-400 mm -Input:12-30 V dc; Output:Analog:0-10 V -Discrete:NPN/PNP configurable; Integral Quick-Disconnect
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 70 mA |
| Catalog Number | LE250UQ |
| Connection Type | NPN/PNP |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 0.5660 lb |
| Light Source | Laser;LCD;LED |
| Operating Temperature | -20 to +50 °C |
| Sensing Method | Proximity;Triangulation |
| Series | LE |
| Type | Laser Displacement Sensor |
| UPC 11 | 66248891689 |
| UPC 12 | 66248891689 |
| Vibration | 10 to 60 Hz |
| Voltage Rating | <1.6 V (NPN);<3 V (PNP) |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Output Type | Analog;Discrete |
| Sensing Beam | Visible Red Laser |
| Sensing Range | 100 to 400 mm |
| Shape | Rectangular |
| -Laser Displacement Sensor; Range:100-400 mm |
| -Input:12-30 V dc; Output:Analog:0-10 V |
| -Discrete:NPN/PNP configurable; Integral Quick-Disconnect |