or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering K50LGRAL1YPQ EZ-LIGHT™ K50 Indicator Light, 18 to 30 VDC, 40 mA, Threaded Mount
Banner Engineering K50LGRAL1YPQ EZ-LIGHT™ K50 Indicator Light, 18 to 30 VDC, 40 mA, Threaded Mount
SKU445376
MFGR #K50LGRAL1YPQ
Your Cost: $166.00/ea
Banner Engineering EZ-LIGHT™ Indicator Light, Series: K50, 18 to 30 VDC, 40 mA, Green/Red/Yellow Lens, Polycarbonate Lens, Bezel/Housing: Polycarbonate, Black, 50 mm Dia x 68 mm H, Integral QD/ M12 (Euro) Terminal, IP50, Threaded Mount, Environmental Conditions: -20 to 50 deg C Temperature
Banner Engineering EZ-LIGHT™ Indicator Light, Series: K50, 18 to 30 VDC, 40 mA, Green/Red/Yellow Lens, Polycarbonate Lens, Bezel/Housing: Polycarbonate, Black, 50 mm Dia x 68 mm H, Integral QD/ M12 (Euro) Terminal, IP50, Threaded Mount, Environmental Conditions: -20 to 50 deg C Temperature
Bezel|Housing Polycarbonate Catalog Number K50LGRAL1YPQ Color Black Country of Origin CN/MX Enclosure Type IP50 Environmental Conditions -20 to 50 deg C Temperature Gross Weight Per Pack 1 lb Lens Color Green/Red/Yellow Lens Material Polycarbonate Series K50 Size 50 mm Dia x 68 mm H Terminal Type Integral QD/ M12 (Euro) UNSPSC 32151501 UPC 11 66248879478 UPC 12 66248879478 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Amperage Rating 40 mA Mounting Type Threaded Voltage Rating 18 to 30 VDC 0 Five pins/conductor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Bezel|Housing | Polycarbonate |
| Catalog Number | K50LGRAL1YPQ |
| Color | Black |
| Country of Origin | CN/MX |
| Enclosure Type | IP50 |
| Environmental Conditions | -20 to 50 deg C Temperature |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Lens Color | Green/Red/Yellow |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Series | K50 |
| Size | 50 mm Dia x 68 mm H |
| Terminal Type | Integral QD/ M12 (Euro) |
| UNSPSC | 32151501 |
| UPC 11 | 66248879478 |
| UPC 12 | 66248879478 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Amperage Rating | 40 mA |
| Mounting Type | Threaded |
| Voltage Rating | 18 to 30 VDC |
| 0 |
| Five pins/conductor |