or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering ITA23P Individual Glass Fiber Optic Module
SKU153731
MFGR #ITA23P
Your Cost: $205.00/ea
Banner Engineering Glass Fiber Optic Module, Individual, Opposed/Through Beam Sensing Method, 3.2 mm Dia x 3 ft L, -40 to 105 deg C Operating
Banner Engineering Glass Fiber Optic Module, Individual, Opposed/Through Beam Sensing Method, 3.2 mm Dia x 3 ft L, -40 to 105 deg C Operating
Catalog Number ITA23P Country of Origin US Gross Weight Per Pack 0.2410 lb Operating Temperature -40 to 105 °C Sensing Method Opposed/Through Beam Size 3.2 mm Dia x 3 ft L Type Individual UPC 11 66248821155 UPC 12 66248821155 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Threaded 90 deg angle sensing end tip 90 deg angle sensing end tip 12 mm bend radius
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | ITA23P |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 0.2410 lb |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Sensing Method | Opposed/Through Beam |
| Size | 3.2 mm Dia x 3 ft L |
| Type | Individual |
| UPC 11 | 66248821155 |
| UPC 12 | 66248821155 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Threaded 90 deg angle sensing end tip |
| 90 deg angle sensing end tip |
| 12 mm bend radius |
