or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering EZ-Screen® SPP1Q88E Single Point Safety System, 25 mm H Protected, 0.8 to 20 m Operating Range

Banner Engineering EZ-Screen® SPP1Q88E Single Point Safety System, 25 mm H Protected, 0.8 to 20 m Operating Range
SKU508473
MFGR #SPP1Q88E
Your Cost: $1,041.00/ea
Banner Engineering EZ-Screen® Single Point Safety System, 25 mm Protected Height, 0.8 to 20 m Operating, 1 Beam, 149 mm Overall Height, 24 ms Response, 24 VDC Supply Voltage, 600 mA Supply, 600 mA Output, Aluminum Housing, Yellow Polyester Powder Coated, IP65, M12, 0 to 55 deg C
Banner Engineering EZ-Screen® Single Point Safety System, 25 mm Protected Height, 0.8 to 20 m Operating, 1 Beam, 149 mm Overall Height, 24 ms Response, 24 VDC Supply Voltage, 600 mA Supply, 600 mA Output, Aluminum Housing, Yellow Polyester Powder Coated, IP65, M12, 0 to 55 deg C
Catalog Number SPP1Q88E Connection Type M12 Enclosure Type IP65 Finish Yellow Polyester Powder Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Housing Material Aluminum Output Current 600 mA Power Supply 600 mA Response Time 24 ms Standards CE Approval Storage|Operating Temperature 0 to 55 °C Supply Voltage 24 VDC UPC 11 66248876208 UPC 12 66248876208 Stock Status NONSTOCK Brand BANNER® Manufacturer Banner Engineering Corp. Number of Beams 1 Operating Range 0.8 to 20 m Overall Height 149 mm Protected Height 25 mm Electrical safety class III Type 4 per IEC 61496-2 effective aperture angle Measures 52 mm W x 55 mm D 8/8-pins 10 g at 16 ms (6000 cycles) shock Short protection 10.55 Hz at 0.35 mm vibration 1 or 2 channel external mounting device
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | SPP1Q88E |
| Connection Type | M12 |
| Enclosure Type | IP65 |
| Finish | Yellow Polyester Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Output Current | 600 mA |
| Power Supply | 600 mA |
| Response Time | 24 ms |
| Standards | CE Approval |
| Storage|Operating Temperature | 0 to 55 °C |
| Supply Voltage | 24 VDC |
| UPC 11 | 66248876208 |
| UPC 12 | 66248876208 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BANNER® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Number of Beams | 1 |
| Operating Range | 0.8 to 20 m |
| Overall Height | 149 mm |
| Protected Height | 25 mm |
| Electrical safety class III |
| Type 4 per IEC 61496-2 effective aperture angle |
| Measures 52 mm W x 55 mm D |
| 8/8-pins |
| 10 g at 16 ms (6000 cycles) shock |
| Short protection |
| 10.55 Hz at 0.35 mm vibration |
| 1 or 2 channel external mounting device |