or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering BRT-TVHG-8X10P Valu-Beam® 915 Rectangular Retroreflective Tape, 203 mm L x 254 mm W

Banner Engineering BRT-TVHG-8X10P Valu-Beam® 915 Rectangular Retroreflective Tape, 203 mm L x 254 mm W
SKU134838
MFGR #BRT-TVHG-8X10P
Your Cost: $54.00/ea
Banner Engineering Valu-Beam® Retroreflective Tape, Rectangular, Series: 915, 203 mm L x 254 mm W, 60 deg C, Polyester
Banner Engineering Valu-Beam® Retroreflective Tape, Rectangular, Series: 915, 203 mm L x 254 mm W, 60 deg C, Polyester
Catalog Number BRT-TVHG-8X10P Country of Origin US Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Material Polyester Series 915 Temperature Rating 60 °C Type Rectangular UPC 11 66248869119 UPC 12 66248869119 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. Size 203 mm L x 254 mm W Sensing range and signal strength at any given sensor-to-target distance will vary due to target reflectivity and target area Rectangular retro reflective tape 0.8 reflectivity factor
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | BRT-TVHG-8X10P |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Material | Polyester |
| Series | 915 |
| Temperature Rating | 60 °C |
| Type | Rectangular |
| UPC 11 | 66248869119 |
| UPC 12 | 66248869119 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Size | 203 mm L x 254 mm W |
| Sensing range and signal strength at any given sensor-to-target distance will vary due to target reflectivity and target area |
| Rectangular retro reflective tape |
| 0.8 reflectivity factor |