or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BANNER®
Banner Engineering BRT-50D Valu-Beam® 915 Sensor Retroreflector, 50.8 mm Dia x 10.2 mm THK, Acrylic Target, Stud Mount
BANNER®
Banner Engineering BRT-50D Valu-Beam® 915 Sensor Retroreflector, 50.8 mm Dia x 10.2 mm THK, Acrylic Target, Stud Mount
SKU144010
MFGR #BRT-50D
$/ea
Banner Engineering Valu-Beam® Sensor Retroreflector, Series: 915, 50.8 mm Dia x 10.2 mm THK, Acrylic Target Material, Stud Mount, -20 to 65 deg C, Plastic
Banner Engineering Valu-Beam® Sensor Retroreflector, Series: 915, 50.8 mm Dia x 10.2 mm THK, Acrylic Target Material, Stud Mount, -20 to 65 deg C, Plastic
Catalog Number BRT-50D Country of Origin DE Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Material Plastic Series 915 Standards RoHS Compliant Temperature Rating -20 to 65 °C UNSPSC 39121528 UPC 11 66248849813 UPC 12 66248849813 Stock Status NONSTOCK Brand BANNER® Manufacturer Banner Engineering Corp. Mounting Type Stud Size 50.8 mm Dia x 10.2 mm THK Target Material Acrylic Sensing range and signal strength at any given sensor-to-target distance will vary due to target reflectivity and target area Round clear acrylic target M5 x 0.8 mm stud mounting 1 reflectivity factor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | BRT-50D |
| Country of Origin | DE |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Material | Plastic |
| Series | 915 |
| Standards | RoHS Compliant |
| Temperature Rating | -20 to 65 °C |
| UNSPSC | 39121528 |
| UPC 11 | 66248849813 |
| UPC 12 | 66248849813 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BANNER® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| Mounting Type | Stud |
| Size | 50.8 mm Dia x 10.2 mm THK |
| Target Material | Acrylic |
| Sensing range and signal strength at any given sensor-to-target distance will vary due to target reflectivity and target area |
| Round clear acrylic target |
| M5 x 0.8 mm stud mounting |
| 1 reflectivity factor |