or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Banner Engineering BAT16P BAT Bifurcated Glass Fiber Optic Module
SKU316976
MFGR #BAT16P
$/ea
Banner Engineering Glass Fiber Optic Module, Bifurcated, Series: BAT, 1.6 mm Dia x 6 ft L, -40 to 105 deg C Operating
Banner Engineering Glass Fiber Optic Module, Bifurcated, Series: BAT, 1.6 mm Dia x 6 ft L, -40 to 105 deg C Operating
Catalog Number BAT16P Country of Origin US Gross Weight Per Pack 0.3510 lb Operating Temperature -40 to 105 °C Series BAT Size 1.6 mm Dia x 6 ft L Type Bifurcated UPC 11 66248820868 UPC 12 66248820868 Stock Status NONSTOCK Brand Banner® Manufacturer Banner Engineering Corp. 90 deg angle threaded sensing end tip PVC with galvanized monocoil reinforcing wire sheathing 12 mm bend radius
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | BAT16P |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 0.3510 lb |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Series | BAT |
| Size | 1.6 mm Dia x 6 ft L |
| Type | Bifurcated |
| UPC 11 | 66248820868 |
| UPC 12 | 66248820868 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Banner® |
| Manufacturer | Banner Engineering Corp. |
| 90 deg angle threaded sensing end tip |
| PVC with galvanized monocoil reinforcing wire sheathing |
| 12 mm bend radius |
