or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance VM3709T AC Motor, 208/230/460 VAC, 8.7/17.4/18.5 A, 213 Frame, 7.5 hp, 3450 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance VM3709T AC Motor, 208/230/460 VAC, 8.7/17.4/18.5 A, 213 Frame, 7.5 hp, 3450 rpm
SKUPDW~1271452
MFGR #VM3709T
$/ea
Baldor-Reliance AC Motor, 208/230/460 VAC, 8.7/17.4/18.5 A, 60 Hz, 7.5 hp, 3, 3450 rpm, 1 Speed, TEFC, 213 Frame, 1-3/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 66.8 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 18.56 in L x 11 in W
Baldor-Reliance AC Motor, 208/230/460 VAC, 8.7/17.4/18.5 A, 60 Hz, 7.5 hp, 3, 3450 rpm, 1 Speed, TEFC, 213 Frame, 1-3/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 66.8 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 18.56 in L x 11 in W
Application General purpose Base No mounting Catalog Number VM3709T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 93.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN A Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UR Standard, NEMA Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156811001 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 213 Full Load Current 8.7/17.4/18.5 A Horsepower 7.5 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 3,450 rpm Voltage Rating 208/230/460 V General Purpose 7.5HP,3450RPM,3PH,60HZ,213TC,3640M,TEFC Locked drive end bearing 93 power factor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | No mounting |
| Catalog Number | VM3709T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 93.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | A |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UR Standard, NEMA |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156811001 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 213 |
| Full Load Current | 8.7/17.4/18.5 A |
| Horsepower | 7.5 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 3,450 rpm |
| Voltage Rating | 208/230/460 V |
| General Purpose |
| 7.5HP,3450RPM,3PH,60HZ,213TC,3640M,TEFC |
| Locked drive end bearing |
| 93 power factor |