or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance VL1313 1.5HP,3450RPM,1PH,60H
SKUPDW~1271562
MFGR #VL1313
Your Cost: $715.12/ea
1-1/2HP NEMA-C MOTOR
1-1/2HP NEMA-C MOTOR
Application General purpose Base No mounting Catalog Number VL1313 Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 33.0000 lb Insulation Class F Rotation Reversible Service Factor 1 Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156811087 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure Open Frame 56 Full Load Current 6.4/12.8 A Horsepower 1.5 hp Mounting F1 Phase 1 Power Factor 1.00 Speed Rating 3,450 rpm Voltage Rating 115/230 V General Purpose 1.5HP,3450RPM,1PH,60HZ,56C,3428LC,OPEN
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | No mounting |
| Catalog Number | VL1313 |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 33.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156811087 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | Open |
| Frame | 56 |
| Full Load Current | 6.4/12.8 A |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 3,450 rpm |
| Voltage Rating | 115/230 V |
| General Purpose |
| 1.5HP,3450RPM,1PH,60HZ,56C,3428LC,OPEN |