or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance Super-E® VEM3542 AC Motor, 230/460 VAC, 1.1/2.3 A, 56 Frame, 0.75 hp, 1750 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance Super-E® VEM3542 AC Motor, 230/460 VAC, 1.1/2.3 A, 56 Frame, 0.75 hp, 1750 rpm
SKU1157573
MFGR #VEM3542
Your Cost: $879.63/ea
List: Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 230/460 VAC, 1.1/2.3 A, 60 Hz, 0.75 hp, 3, 1750 rpm, 1 Speed, TEFC, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.25, Ball Bearing, 10.2 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 12.23 in L x 9-3/4 in W
Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 230/460 VAC, 1.1/2.3 A, 60 Hz, 0.75 hp, 3, 1750 rpm, 1 Speed, TEFC, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.25, Ball Bearing, 10.2 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 12.23 in L x 9-3/4 in W
Application General purpose Base No mounting Catalog Number VEM3542 Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 35.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UR Standard, NEMA Sub Brand Super-E Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156841430 UPC 12 78156841430 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 56 Full Load Current 1.1/2.3 A Horsepower 0.75 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,750 rpm Voltage Rating 230/460 V General Purpose .75HP,1750RPM,3PH,60HZ,56C,3517M,TEFC,F1 ISR® (Inverter Spike Resistant®) copper windings Low-loss electrical grade lamination steel 73 power factor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | No mounting |
| Catalog Number | VEM3542 |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 35.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UR Standard, NEMA |
| Sub Brand | Super-E |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156841430 |
| UPC 12 | 78156841430 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 56 |
| Full Load Current | 1.1/2.3 A |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,750 rpm |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| General Purpose |
| .75HP,1750RPM,3PH,60HZ,56C,3517M,TEFC,F1 |
| ISR® (Inverter Spike Resistant®) copper windings |
| Low-loss electrical grade lamination steel |
| 73 power factor |