or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance Super-E® EM7054T AC Motor, 190/230/380/460 VAC, 14.4/18/28.8/36 A, 254 Frame, 10/15 hp, 1470/1765 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance Super-E® EM7054T AC Motor, 190/230/380/460 VAC, 14.4/18/28.8/36 A, 254 Frame, 10/15 hp, 1470/1765 rpm
SKUPDW~1476884
MFGR #EM7054T
Your Cost: $4,856.09/ea
Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 190/230/380/460 VAC, 14.4/18/28.8/36 A, 50/60 Hz, 10/15 hp, 3, 1470/1765 rpm, 1 Speed, XPFC, 254 Frame, 1-5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 153 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Iron, 25-1/2 in L x 17.93 in W x 15.68 in H
Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 190/230/380/460 VAC, 14.4/18/28.8/36 A, 50/60 Hz, 10/15 hp, 3, 1470/1765 rpm, 1 Speed, XPFC, 254 Frame, 1-5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 153 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Iron, 25-1/2 in L x 17.93 in W x 15.68 in H
Application Hazardous Location Motor Base Rigid Catalog Number EM7054T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 377.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UR Standard, UL Listed Sub Brand Super-E Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156813922 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure XPFC Frame 254 Full Load Current 14.4/18/28.8/36 A Horsepower 10/15 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,765 rpm; 1,470 rpm Voltage Rating 190/230/380/460 V Hazardous Location Motor 10/15HP,1470/1765RPM,3PH,50/60HZ,254T Corrosion resistant epoxy finish 84 power factor Rigid base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Hazardous Location Motor |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | EM7054T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 377.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UR Standard, UL Listed |
| Sub Brand | Super-E |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156813922 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | XPFC |
| Frame | 254 |
| Full Load Current | 14.4/18/28.8/36 A |
| Horsepower | 10/15 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,765 rpm; 1,470 rpm |
| Voltage Rating | 190/230/380/460 V |
| Hazardous Location Motor |
| 10/15HP,1470/1765RPM,3PH,50/60HZ,254T |
| Corrosion resistant epoxy finish |
| 84 power factor |
| Rigid base |