or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance Super-E® EM3660T AC Motor, 208/230/460 VAC, 3.8/7.6/8.2 A, 182 Frame, 3 hp, 3460 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance Super-E® EM3660T AC Motor, 208/230/460 VAC, 3.8/7.6/8.2 A, 182 Frame, 3 hp, 3460 rpm
SKU1302844
MFGR #EM3660T
Your Cost: $1,471.49/ea
List: Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 208/230/460 VAC, 3.8/7.6/8.2 A, 60 Hz, 3 hp, 3, 3460 rpm, 1 Speed, TEFC, 182 Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 25.5 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Iron, 15.24 in L x 11.91 in W x 11.23 in H
Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 208/230/460 VAC, 3.8/7.6/8.2 A, 60 Hz, 3 hp, 3, 3460 rpm, 1 Speed, TEFC, 182 Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 25.5 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Iron, 15.24 in L x 11.91 in W x 11.23 in H
Application General Purpose Base Rigid Catalog Number EM3660T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 84.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UR Standard Sub Brand Super-E Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156810242 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 182 Full Load Current 3.8/7.6/8.2 A Horsepower 3 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 3,460 rpm Voltage Rating 208/230/460 V General Purpose 3HP,3475RPM,3PH,60HZ,182T,0619M,TEFC,F1 Suitable for mounting any position 87 power factor Rigid base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General Purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | EM3660T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 84.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UR Standard |
| Sub Brand | Super-E |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156810242 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 182 |
| Full Load Current | 3.8/7.6/8.2 A |
| Horsepower | 3 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 3,460 rpm |
| Voltage Rating | 208/230/460 V |
| General Purpose |
| 3HP,3475RPM,3PH,60HZ,182T,0619M,TEFC,F1 |
| Suitable for mounting any position |
| 87 power factor |
| Rigid base |