or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance Super-E® ECP3774T AC Motor, 230/460 VAC, 12.5/25 A, 215 Frame, 10 hp, 1760 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance Super-E® ECP3774T AC Motor, 230/460 VAC, 12.5/25 A, 215 Frame, 10 hp, 1760 rpm
SKU1208598
MFGR #ECP3774T
Your Cost: $2,888.39/ea
List: Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 230/460 VAC, 12.5/25 A, 60 Hz, 10 hp, 3, 1760 rpm, 1 Speed, TEFC, 215 Frame, 1-3/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 87 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Iron, 19-1/2 in L x 14.61 in W x 12.99 in H
Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 230/460 VAC, 12.5/25 A, 60 Hz, 10 hp, 3, 1760 rpm, 1 Speed, TEFC, 215 Frame, 1-3/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 87 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Iron, 19-1/2 in L x 14.61 in W x 12.99 in H
Application Chemical Processing (Not Dc) Base Rigid Catalog Number ECP3774T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 231.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN A Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UR Standard Sub Brand Super-E Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156849401 UPC 12 78156849401 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 215 Full Load Current 12.5/25 A Horsepower 10 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,760 rpm Voltage Rating 230/460 V Chemical Processing (Not Dc) 10HP,1760RPM,3PH,60HZ,215T,0748M,TEFC,F1 Corrosion resistant epoxy finish Regreasable ball bearings Oversized rotatable cast iron conduit box Forsheda® shaft seal Moisture resistant copper windings Stainless steel nameplate and corrosion resistant hardware Tropicalized 82 power factor Rigid base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Chemical Processing (Not Dc) |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | ECP3774T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 231.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | A |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UR Standard |
| Sub Brand | Super-E |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156849401 |
| UPC 12 | 78156849401 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 215 |
| Full Load Current | 12.5/25 A |
| Horsepower | 10 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,760 rpm |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Chemical Processing (Not Dc) |
| 10HP,1760RPM,3PH,60HZ,215T,0748M,TEFC,F1 |
| Corrosion resistant epoxy finish |
| Regreasable ball bearings |
| Oversized rotatable cast iron conduit box |
| Forsheda® shaft seal |
| Moisture resistant copper windings |
| Stainless steel nameplate and corrosion resistant hardware |
| Tropicalized |
| 82 power factor |
| Rigid base |