or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance Super-E® CESSWDM3615T AC Motor, 230/460 VAC, 6.5/13 A, 184 Frame, 5 hp, 1750 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance Super-E® CESSWDM3615T AC Motor, 230/460 VAC, 6.5/13 A, 184 Frame, 5 hp, 1750 rpm
SKU1311651
MFGR #CESSWDM3615T
Your Cost: $3,209.03/ea
List: Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 230/460 VAC, 6.5/13 A, 60 Hz, 5 hp, 3, 1750 rpm, 1 Speed, TEFC, 184 Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 49.7 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Stainless Steel, 18.32 in L x 11.17 in W x 9.12 in H
Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 230/460 VAC, 6.5/13 A, 60 Hz, 5 hp, 3, 1750 rpm, 1 Speed, TEFC, 184 Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 49.7 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Stainless Steel, 18.32 in L x 11.17 in W x 9.12 in H
Application Wash Down All Stainless Steel Base Rigid Catalog Number CESSWDM3615T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 112.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA Sub Brand Super-E Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156850336 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 184 Full Load Current 6.5/13 A Horsepower 5 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,750 rpm Voltage Rating 230/460 V Wash Down All Stainless Steel 5HP,1750RPM,3PH,60HZ,184TC,3646M,TEFC,F1 Moisture resistant ISR® Four condensate drains in each endplate Endplate rabbets sealed and conduit box gasketed Rotating non-contact labyrinth seals 81 power factor Rigid base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Wash Down All Stainless Steel |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | CESSWDM3615T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 112.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA |
| Sub Brand | Super-E |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156850336 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 184 |
| Full Load Current | 6.5/13 A |
| Horsepower | 5 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,750 rpm |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Wash Down All Stainless Steel |
| 5HP,1750RPM,3PH,60HZ,184TC,3646M,TEFC,F1 |
| Moisture resistant ISR® |
| Four condensate drains in each endplate |
| Endplate rabbets sealed and conduit box gasketed |
| Rotating non-contact labyrinth seals |
| 81 power factor |
| Rigid base |