or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance Super-E® CEM3546 AC Motor, 208/230/460 VAC, 1.5/3/3.1 A, 56 Frame, 1 hp, 1760 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance Super-E® CEM3546 AC Motor, 208/230/460 VAC, 1.5/3/3.1 A, 56 Frame, 1 hp, 1760 rpm
SKU1178412
MFGR #CEM3546
$/ea
Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 208/230/460 VAC, 1.5/3/3.1 A, 60 Hz, 1 hp, 3, 1760 rpm, 1 Speed, TEFC, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 13.5 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 12.23 in L x 10-1/4 in W x 6.81 in H
Baldor-Reliance Super-E® AC Motor, 208/230/460 VAC, 1.5/3/3.1 A, 60 Hz, 1 hp, 3, 1760 rpm, 1 Speed, TEFC, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 13.5 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 12.23 in L x 10-1/4 in W x 6.81 in H
Application General Purpose Base Rigid Catalog Number CEM3546 Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 36.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible: Connected Standard Service Factor 1 Standards CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA Sub Brand Super-E Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156842267 UPC 12 78156842267 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 56 Full Load Current 1.5/3/3.1 A Horsepower 1000 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,760 rpm Voltage Rating 208/230/460 V General Purpose 1HP,1760RPM,3PH,60HZ,56C,3519M,TEFC,F1,N Pressure cast aluminum end plates with ribbed design for rigidity Locked drive end bearing Heavy gauge steel frame 71 power factor Rigid base Reversible: connected standard rotation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General Purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | CEM3546 |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 36.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible: Connected Standard |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA |
| Sub Brand | Super-E |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156842267 |
| UPC 12 | 78156842267 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 56 |
| Full Load Current | 1.5/3/3.1 A |
| Horsepower | 1000 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,760 rpm |
| Voltage Rating | 208/230/460 V |
| General Purpose |
| 1HP,1760RPM,3PH,60HZ,56C,3519M,TEFC,F1,N |
| Pressure cast aluminum end plates with ribbed design for rigidity |
| Locked drive end bearing |
| Heavy gauge steel frame |
| 71 power factor |
| Rigid base |
| Reversible: connected standard rotation |