or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance MVM3615D AC Motor, 208/230/460 VAC, 6.8/13.6/14.2 A, D112 Frame, 4 hp, 1745 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance MVM3615D AC Motor, 208/230/460 VAC, 6.8/13.6/14.2 A, D112 Frame, 4 hp, 1745 rpm
SKU1311594
MFGR #MVM3615D
Your Cost: $657.02/ea
List: Baldor-Reliance AC Motor, 208/230/460 VAC, 6.8/13.6/14.2 A, 60 Hz, 4 hp, 3, 1745 rpm, 1 Speed, TEFC, D112 Frame, 1.103 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 53.2 ft-lb, F2 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 15.77 in L x 12.02 in W
Baldor-Reliance AC Motor, 208/230/460 VAC, 6.8/13.6/14.2 A, 60 Hz, 4 hp, 3, 1745 rpm, 1 Speed, TEFC, D112 Frame, 1.103 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 53.2 ft-lb, F2 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 15.77 in L x 12.02 in W
Application General purpose Base No mounting Catalog Number MVM3615D Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 86.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN A Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CE Certified, CSA Certified, UR Standard, NEMA, IEC Standard Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156810942 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame D112 Full Load Current 6.8/13.6/14.2 A Horsepower 4 hp Mounting F2 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,745 rpm Voltage Rating 208/230/460 V General Purpose 3.7KW,1745RPM,3PH,60HZ,D112MD,3634M,TEFC Pressure cast aluminum end plates with ribbed design for rigidity 78 power factor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | No mounting |
| Catalog Number | MVM3615D |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 86.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | A |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CE Certified, CSA Certified, UR Standard, NEMA, IEC Standard |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156810942 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | D112 |
| Full Load Current | 6.8/13.6/14.2 A |
| Horsepower | 4 hp |
| Mounting | F2 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,745 rpm |
| Voltage Rating | 208/230/460 V |
| General Purpose |
| 3.7KW,1745RPM,3PH,60HZ,D112MD,3634M,TEFC |
| Pressure cast aluminum end plates with ribbed design for rigidity |
| 78 power factor |