or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance M3234 1.5HP,1725RPM,3PH,60HZ
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance M3234 1.5HP,1725RPM,3PH,60HZ
SKU423718
MFGR #M3234
Your Cost: $827.12/ea
List: GENERAL PURPOSE MOTOR
GENERAL PURPOSE MOTOR
Application General purpose Base Rigid Brand Baldor-Reliance Catalog Number M3234 Country of Origin US Duty Continuous Enclosure Open Frame 24 Frequency Rating 60 Hz Full Load Current 2.4/4.8/5.2 A Gross Weight Per Pack 51.0000 lb Horsepower 1.5 hp Insulation Class F Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Mounting F1 NEMA DESIGN B Phase 3 Power Factor 1.00 Rotation Reversible Service Factor 1 Speed Rating 1,725 rpm Stock Status NONSTOCK Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156810682 UPC 12 78156810682 Voltage Rating 208/230/460 V General Purpose 1.5HP,1725RPM,3PH,60HZ,204,3617M,OPEN,F1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | Rigid |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Catalog Number | M3234 |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Enclosure | Open |
| Frame | 24 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current | 2.4/4.8/5.2 A |
| Gross Weight Per Pack | 51.0000 lb |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Insulation Class | F |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Mounting | F1 |
| NEMA DESIGN | B |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Speed Rating | 1,725 rpm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156810682 |
| UPC 12 | 78156810682 |
| Voltage Rating | 208/230/460 V |
| General Purpose |
| 1.5HP,1725RPM,3PH,60HZ,204,3617M,OPEN,F1 |