or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance M1222T 2/.89HP,1725/1140RPM,
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance M1222T 2/.89HP,1725/1140RPM,
SKUPDW~1271666
MFGR #M1222T
$/ea
2/.9HP 460V 2SPD MTR
2/.9HP 460V 2SPD MTR
Application General purpose Base Rigid Catalog Number M1222T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 65.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible Service Factor 1 Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156811645 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure Open Frame 182 Full Load Current 1.6/3 A Horsepower 0.89/2 hp Mounting F1 Phase 3 Speed Rating 1,140 rpm; 1,725 rpm Voltage Rating 460 V General Purpose 2/.89HP,1725/1140RPM,3PH,60HZ,182T,3628M
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | M1222T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 65.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156811645 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | Open |
| Frame | 182 |
| Full Load Current | 1.6/3 A |
| Horsepower | 0.89/2 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Speed Rating | 1,140 rpm; 1,725 rpm |
| Voltage Rating | 460 V |
| General Purpose |
| 2/.89HP,1725/1140RPM,3PH,60HZ,182T,3628M |