or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance L5023T AC Motor, 115/208/230 VAC, 6.4/7/12.8 A, 143 Frame, 1 hp, 1725 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance L5023T AC Motor, 115/208/230 VAC, 6.4/7/12.8 A, 143 Frame, 1 hp, 1725 rpm
SKUPDW~1270904
MFGR #L5023T
Your Cost: $1,268.72/ea
Baldor-Reliance AC Motor, 115/208/230 VAC, 6.4/7/12.8 A, 60 Hz, 1 hp, 1, 1725 rpm, 1 Speed, XPFC, 143 Frame, 7/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 9.58 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 15.23 in L x 7.09 in H
Baldor-Reliance AC Motor, 115/208/230 VAC, 6.4/7/12.8 A, 60 Hz, 1 hp, 1, 1725 rpm, 1 Speed, XPFC, 143 Frame, 7/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 9.58 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 15.23 in L x 7.09 in H
Application General purpose Base Rigid Catalog Number L5023T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 46.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN L Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156810567 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure XPFC Frame 143 Full Load Current 6.4/7/12.8 A Horsepower 1000 hp Mounting F1 Phase 1 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,725 rpm Voltage Rating 115/208/230 V General Purpose 1HP,1725RPM,1PH,60HZ,143T,X3524L,XPFC,F1 Corrosion resistant epoxy finish 73 power factor Rigid base Continuous duty
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | L5023T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 46.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | L |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156810567 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | XPFC |
| Frame | 143 |
| Full Load Current | 6.4/7/12.8 A |
| Horsepower | 1000 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,725 rpm |
| Voltage Rating | 115/208/230 V |
| General Purpose |
| 1HP,1725RPM,1PH,60HZ,143T,X3524L,XPFC,F1 |
| Corrosion resistant epoxy finish |
| 73 power factor |
| Rigid base |
| Continuous duty |