or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance L3565M .75HP,1725RPM,1PH,60H
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance L3565M .75HP,1725RPM,1PH,60H
SKUPDW~1270891
MFGR #L3565M
Your Cost: $1,070.48/ea
3/4HP NEMA-66 FRM MTR
3/4HP NEMA-66 FRM MTR
Application General purpose Base Rigid Catalog Number L3565M Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 38.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN N Rotation Reversible Service Factor 1 Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156810670 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 66 Full Load Current 5.3/10.6 A Horsepower 0.75 hp Mounting F1 Phase 1 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,725 rpm Voltage Rating 115/230 V General Purpose .75HP,1725RPM,1PH,60HZ,66,3524L,TEFC,F1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | L3565M |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 38.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | N |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156810670 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 66 |
| Full Load Current | 5.3/10.6 A |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,725 rpm |
| Voltage Rating | 115/230 V |
| General Purpose |
| .75HP,1725RPM,1PH,60HZ,66,3524L,TEFC,F1 |