or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance L3514TM AC Motor, 115/208/230 VAC, 7.9/8/16 A, 145 Frame, 1.5 hp, 1725 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance L3514TM AC Motor, 115/208/230 VAC, 7.9/8/16 A, 145 Frame, 1.5 hp, 1725 rpm
SKUPDW~1270774
MFGR #L3514TM
Your Cost: $1,906.02/ea
Baldor-Reliance AC Motor, 115/208/230 VAC, 7.9/8/16 A, 60 Hz, 1.5 hp, 1, 1725 rpm, 1 Speed, TEFC, 145 Frame, 7/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 14.5 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 14.17 in L x 9.89 in W x 9.06 in H
Baldor-Reliance AC Motor, 115/208/230 VAC, 7.9/8/16 A, 60 Hz, 1.5 hp, 1, 1725 rpm, 1 Speed, TEFC, 145 Frame, 7/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 14.5 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 14.17 in L x 9.89 in W x 9.06 in H
Application General Purpose Base Rigid Catalog Number L3514TM Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 49.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN L Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156810058 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 145 Full Load Current 7.9/8/16 A Horsepower 1.5 hp Mounting F1 Phase 1 Power Factor 0.00 Speed Rating 1,725 rpm Voltage Rating 115/208/230 V General Purpose 1.5HP,1725RPM,1PH,60HZ,145T,3532LC,TEFC Snap action starting switch Gasketed conduit box and capacitor cover Base seam is welded to the frame 8 power factor Rigid base Continuous duty
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General Purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | L3514TM |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 49.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | L |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156810058 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 145 |
| Full Load Current | 7.9/8/16 A |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 0.00 |
| Speed Rating | 1,725 rpm |
| Voltage Rating | 115/208/230 V |
| General Purpose |
| 1.5HP,1725RPM,1PH,60HZ,145T,3532LC,TEFC |
| Snap action starting switch |
| Gasketed conduit box and capacitor cover |
| Base seam is welded to the frame |
| 8 power factor |
| Rigid base |
| Continuous duty |