or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance L3406 1/3 HP 1PH 115/230V MOTOR
SKU866130
MFGR #L3406
Your Cost: $536.27/ea
List: Baldor-Reliance AC Motor, 115/230 VAC, 3/6 A, 60 Hz, 1/3 hp, 1, 1725 rpm, 1 Speed, TEFC, 48 Frame, 1/2 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.35, Ball Bearing, 2.95 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 10.72 in L x 8.96 in W x 7.4 in H
Baldor-Reliance AC Motor, 115/230 VAC, 3/6 A, 60 Hz, 1/3 hp, 1, 1725 rpm, 1 Speed, TEFC, 48 Frame, 1/2 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.35, Ball Bearing, 2.95 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 10.72 in L x 8.96 in W x 7.4 in H
Application General Purpose Base Rigid Brand Baldor-Reliance Catalog Number L3406 Country of Origin US Duty Continuous Enclosure TEFC Frame 48 Frequency Rating 60 Hz Full Load Current 3/6 A Gross Weight Per Pack 22.0000 lb Horsepower 330 hp Insulation Class F Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Mounting F1 NEMA DESIGN N Phase 1 Power Factor 0.00 Rotation Reversible Service Factor 1 Speed Rating 1,725 rpm Standards CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA Stock Status NONSTOCK Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156810014 Voltage Rating 115/230 V General Purpose .33HP,1725RPM,1PH,60HZ,48,3414L,TEFC,F1 Gasketed conduit box and capacitor cover A snap action starting switch A heavy duty base seam welded to the frame 6 power factor Rigid base Continuous duty
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General Purpose |
| Base | Rigid |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Catalog Number | L3406 |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 48 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current | 3/6 A |
| Gross Weight Per Pack | 22.0000 lb |
| Horsepower | 330 hp |
| Insulation Class | F |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Mounting | F1 |
| NEMA DESIGN | N |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 0.00 |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Speed Rating | 1,725 rpm |
| Standards | CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156810014 |
| Voltage Rating | 115/230 V |
| General Purpose |
| .33HP,1725RPM,1PH,60HZ,48,3414L,TEFC,F1 |
| Gasketed conduit box and capacitor cover |
| A snap action starting switch |
| A heavy duty base seam welded to the frame |
| 6 power factor |
| Rigid base |
| Continuous duty |