or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance KL3405 AC Motor, 115/208/230 VAC, 3/3.2/6 A, 56 Frame, 1/3 hp, 3450 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance KL3405 AC Motor, 115/208/230 VAC, 3/3.2/6 A, 56 Frame, 1/3 hp, 3450 rpm
SKU1198789
MFGR #KL3405
Your Cost: $492.33/ea
List: Baldor-Reliance AC Motor, 115/208/230 VAC, 3/3.2/6 A, 60 Hz, 1/3 hp, 1, 3450 rpm, 1 Speed, TEFC, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.35, Ball Bearing, 1.3 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 11.35 in L x 8.98 in W x 7.26 in H
Baldor-Reliance AC Motor, 115/208/230 VAC, 3/3.2/6 A, 60 Hz, 1/3 hp, 1, 3450 rpm, 1 Speed, TEFC, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.35, Ball Bearing, 1.3 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 11.35 in L x 8.98 in W x 7.26 in H
Application General Purpose Base No mounting Catalog Number KL3405 Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 24.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN N Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156810900 UPC 12 78156810900 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 56 Full Load Current 3/3.2/6 A Horsepower 330 hp Mounting F1 Phase 1 Power Factor 1.00 Speed Rating 3,450 rpm Voltage Rating 115/208/230 V General Purpose .33HP,3450RPM,1PH,60HZ,56C,3413L,TEFC,F1 68 power factor No mounting base Continuous duty
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General Purpose |
| Base | No mounting |
| Catalog Number | KL3405 |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 24.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | N |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156810900 |
| UPC 12 | 78156810900 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 56 |
| Full Load Current | 3/3.2/6 A |
| Horsepower | 330 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 3,450 rpm |
| Voltage Rating | 115/208/230 V |
| General Purpose |
| .33HP,3450RPM,1PH,60HZ,56C,3413L,TEFC,F1 |
| 68 power factor |
| No mounting base |
| Continuous duty |