or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance GPP7453 DC Gear Motor, 90 VAC, 2.5 A, 0.25 hp, Gear 20:1, 125 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance GPP7453 DC Gear Motor, 90 VAC, 2.5 A, 0.25 hp, Gear 20:1, 125 rpm
SKUPDW~1466303
MFGR #GPP7453
$/ea
Baldor-Reliance DC Gear Motor, 90 VAC, 2.5 A, 0.25 hp, 20:1 Gear Ratio, PSL Frame, 125 rpm, TENV Enclosure, PSL Frame, 3/4 in Dia x 1.62 in L Shaft, Reversible, Ball/Needle Bearing, 100 ft-lb, 300 lb Overhung Load, F1, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 11.42 in L x 4.87 in W
Baldor-Reliance DC Gear Motor, 90 VAC, 2.5 A, 0.25 hp, 20:1 Gear Ratio, PSL Frame, 125 rpm, TENV Enclosure, PSL Frame, 3/4 in Dia x 1.62 in L Shaft, Reversible, Ball/Needle Bearing, 100 ft-lb, 300 lb Overhung Load, F1, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 11.42 in L x 4.87 in W
Application General Purpose Catalog Number GPP7453 Country of Origin US Enclosure TENV Environmental Conditions RoHS Compliant Frame PSL Gross Weight Per Pack 13.0000 lb Insulation Class F Speed Rating 125 rpm Standard CE; UR Standards RoHS Complaint, CE Marked, UR Standard Type DC Gear Motors UNSPSC 20101617 UPC 11 78156812314 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Gear Ratio 20:01 Horsepower 0.250 hp Torque Rating 100.0 lb/ft General Purpose G.M. D24KA 90VDC 20:1 125 RPM GPP7453 DCPM motor provides exceptional starting torque, adjustable speed and predictable performance Needle and ball bearing construction for smooth torque transmission Induction hardened helical gearing Permanently lubricated with synthetic Mobil SHC007 Powder-coated enamel finish 3 ft SJTO cord
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General Purpose |
| Catalog Number | GPP7453 |
| Country of Origin | US |
| Enclosure | TENV |
| Environmental Conditions | RoHS Compliant |
| Frame | PSL |
| Gross Weight Per Pack | 13.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| Speed Rating | 125 rpm |
| Standard | CE; UR |
| Standards | RoHS Complaint, CE Marked, UR Standard |
| Type | DC Gear Motors |
| UNSPSC | 20101617 |
| UPC 11 | 78156812314 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Gear Ratio | 20:01 |
| Horsepower | 0.250 hp |
| Torque Rating | 100.0 lb/ft |
| General Purpose |
| G.M. D24KA 90VDC 20:1 125 RPM GPP7453 |
| DCPM motor provides exceptional starting torque, adjustable speed and predictable performance |
| Needle and ball bearing construction for smooth torque transmission |
| Induction hardened helical gearing |
| Permanently lubricated with synthetic Mobil SHC007 |
| Powder-coated enamel finish |
| 3 ft SJTO cord |