or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance GP232004 .17HP,1870RPM,DC,DA
SKU601353
MFGR #GP232004
$/ea
PERMANENT MAGNET; POWER RATING 1/50 HP; 90 V; .18 A; OUTPUT SPEED RATING 1.7 RPM; ORIENTATION RIGHT ANGLE; SPEED RATIO 1100:1; TORQUE 75 LB; TENV; INSULATION CLASS F; DUTY CYCLE S1; GEAR MATERIAL BRONZE; HORIZONTAL/VERTICAL FOOT MOUNTING
PERMANENT MAGNET; POWER RATING 1/50 HP; 90 V; .18 A; OUTPUT SPEED RATING 1.7 RPM; ORIENTATION RIGHT ANGLE; SPEED RATIO 1100:1; TORQUE 75 LB; TENV; INSULATION CLASS F; DUTY CYCLE S1; GEAR MATERIAL BRONZE; HORIZONTAL/VERTICAL FOOT MOUNTING
Application General purpose Catalog Number GP232004 Country of Origin US Enclosure TENV Environmental Conditions RoHS Compliant Frame DA Gross Weight Per Pack 7.0000 lb Insulation Class F Speed Rating 2 rpm Standard CE; UR Type DC Gear Motors UNSPSC 20101617 UPC 11 78156818226 UPC 12 78156818226 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Gear Ratio 1100:01:00 Horsepower 0.020 hp Torque Rating 75.0 lb/ft General Purpose .17HP,1870RPM,DC,DA-0,2308P,TENV,GM
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Catalog Number | GP232004 |
| Country of Origin | US |
| Enclosure | TENV |
| Environmental Conditions | RoHS Compliant |
| Frame | DA |
| Gross Weight Per Pack | 7.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| Speed Rating | 2 rpm |
| Standard | CE; UR |
| Type | DC Gear Motors |
| UNSPSC | 20101617 |
| UPC 11 | 78156818226 |
| UPC 12 | 78156818226 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Gear Ratio | 1100:01:00 |
| Horsepower | 0.020 hp |
| Torque Rating | 75.0 lb/ft |
| General Purpose |
| .17HP,1870RPM,DC,DA-0,2308P,TENV,GM |