or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance EM74124T-4 125HP,1785/1485RP
SKUPDW~7285528
MFGR #EM74124T-4
$/ea
BALDOR EM74124T-4 125HP,1785/1485RP
BALDOR EM74124T-4 125HP,1785/1485RP
Application Hazardous Location Motor Base Rigid Catalog Number EM74124T-4 Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 1887.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible Service Factor 1 Sub Brand Super-E Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156854655 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 444 Full Load Current 137/139 A Horsepower 100/125 hp Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,785 rpm; 1,485 rpm Voltage Rating 380/460 V Hazardous Location Motor 125HP,1785/1485RPM,3PH,60/50HZ,444T,FCXP
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Hazardous Location Motor |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | EM74124T-4 |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 1887.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Sub Brand | Super-E |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156854655 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 444 |
| Full Load Current | 137/139 A |
| Horsepower | 100/125 hp |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,785 rpm; 1,485 rpm |
| Voltage Rating | 380/460 V |
| Hazardous Location Motor |
| 125HP,1785/1485RPM,3PH,60/50HZ,444T,FCXP |