or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance EHM3714T 10HP,1770RPM,3PH,60
SKUPDW~7285299
MFGR #EHM3714T
Your Cost: $3,276.06/ea
BALDOR EHM3714T 10HP,1770RPM,3PH,60
BALDOR EHM3714T 10HP,1770RPM,3PH,60
Application General purpose Base Rigid Catalog Number EHM3714T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 165.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN A Rotation Reversible Service Factor 1 Sub Brand Super-E Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156853139 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 215 Full Load Current 12/24/25.4 A Horsepower 10 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,770 rpm Voltage Rating 208/230/460 V General Purpose 10HP,1770RPM,3PH,60HZ,215T,3752M,TEFC,F1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | EHM3714T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 165.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | A |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Sub Brand | Super-E |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156853139 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 215 |
| Full Load Current | 12/24/25.4 A |
| Horsepower | 10 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,770 rpm |
| Voltage Rating | 208/230/460 V |
| General Purpose |
| 10HP,1770RPM,3PH,60HZ,215T,3752M,TEFC,F1 |