or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance CM7010A AC Motor, 208/230/460 VAC, 1.5/3/3.2 A, 56 Frame, 0.75 hp, 1725 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance CM7010A AC Motor, 208/230/460 VAC, 1.5/3/3.2 A, 56 Frame, 0.75 hp, 1725 rpm
SKU444704
MFGR #CM7010A
$/ea
Baldor-Reliance AC Motor, 208/230/460 VAC, 1.5/3/3.2 A, 60 Hz, 0.75 hp, 3, 1725 rpm, 1 Speed, XPFC, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 10 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 14.22 in L x 6.6 in H
Baldor-Reliance AC Motor, 208/230/460 VAC, 1.5/3/3.2 A, 60 Hz, 0.75 hp, 3, 1725 rpm, 1 Speed, XPFC, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 10 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 14.22 in L x 6.6 in H
Application General Purpose Hazardous Location Motor Base Rigid Catalog Number CM7010A Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 34.0000 lb Insulation Class F NEMA Design Code B Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156811215 UPC 12 78156811215 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure XPFC Frame 56 Full Load Current 1.5/3/3.2 A Horsepower 0.75 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,725 rpm Voltage Rating 208/230/460 V General Purpose Hazardous Location Motor .75HP,1725RPM,3PH,60HZ,56C,X3420M,XPFC Corrosion resistant epoxy finish Positively locked drive end bearing 58 power factor Rigid base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General Purpose Hazardous Location Motor |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | CM7010A |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 34.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA Design Code | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156811215 |
| UPC 12 | 78156811215 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | XPFC |
| Frame | 56 |
| Full Load Current | 1.5/3/3.2 A |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,725 rpm |
| Voltage Rating | 208/230/460 V |
| General Purpose Hazardous Location Motor |
| .75HP,1725RPM,3PH,60HZ,56C,X3420M,XPFC |
| Corrosion resistant epoxy finish |
| Positively locked drive end bearing |
| 58 power factor |
| Rigid base |