or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance CM3534 AC Motor, 230/460 VAC, 0.8/1.6 A, 56 Frame, 1/3 hp, 1725 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance CM3534 AC Motor, 230/460 VAC, 0.8/1.6 A, 56 Frame, 1/3 hp, 1725 rpm
SKU1185456
MFGR #CM3534
$/ea
Baldor-Reliance AC Motor, 230/460 VAC, 0.8/1.6 A, 60 Hz, 1/3 hp, 3, 1725 rpm, 1 Speed, TEFC, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.35, Ball Bearing, 4.7 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 11.35 in L x 9.28 in W x 6.34 in H
Baldor-Reliance AC Motor, 230/460 VAC, 0.8/1.6 A, 60 Hz, 1/3 hp, 3, 1725 rpm, 1 Speed, TEFC, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.35, Ball Bearing, 4.7 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 11.35 in L x 9.28 in W x 6.34 in H
Application General purpose Base Rigid Catalog Number CM3534 Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 21.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156811010 UPC 12 78156811010 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 56 Full Load Current 0.8/1.6 A Horsepower 330 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,725 rpm Voltage Rating 230/460 V General Purpose .33HP,1725RPM,3PH,60HZ,56C,3413M,TEFC,F1 Pressure cast aluminum end plates with ribbed design for rigidity Locked drive end bearing Heavy gauge steel frame 57 power factor Rigid base Continuous duty
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | CM3534 |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 21.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156811010 |
| UPC 12 | 78156811010 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 56 |
| Full Load Current | 0.8/1.6 A |
| Horsepower | 330 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,725 rpm |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| General Purpose |
| .33HP,1725RPM,3PH,60HZ,56C,3413M,TEFC,F1 |
| Pressure cast aluminum end plates with ribbed design for rigidity |
| Locked drive end bearing |
| Heavy gauge steel frame |
| 57 power factor |
| Rigid base |
| Continuous duty |