or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance CM3108 AC Motor, 230/460 VAC, 1/2 A, 56 Frame, 0.5 hp, 1725 rpm
Custom_Product_Images_Illustration
Baldor-Reliance CM3108 AC Motor, 230/460 VAC, 1/2 A, 56 Frame, 0.5 hp, 1725 rpm
SKUPDW~1271626
MFGR #CM3108
Your Cost: $477.24/ea
Baldor-Reliance AC Motor, 230/460 VAC, 1/2 A, 60 Hz, 0.5 hp, 3, 1725 rpm, 1 Speed, OPEN, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.25, Ball Bearing, 7 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 10.1 in L x 9.09 in W x 6.44 in H
Baldor-Reliance AC Motor, 230/460 VAC, 1/2 A, 60 Hz, 0.5 hp, 3, 1725 rpm, 1 Speed, OPEN, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.25, Ball Bearing, 7 ft-lb, F1 Mount, 40 deg C, Insulation Class: F, Steel, 10.1 in L x 9.09 in W x 6.44 in H
Application General Purpose Base Rigid Catalog Number CM3108 Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 23.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible Service Factor 1 Standards CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156811148 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure Open Frame 56 Full Load Current 1/2 A Horsepower 0.5 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,725 rpm Voltage Rating 230/460 V General Purpose .5HP,1725RPM,3PH,60HZ,56C,3416M,OPEN,F1 Pressure cast aluminum end plates with ribbed design for rigidity Locked drive end bearing Heavy gauge steel frame 63 power factor Rigid base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General Purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | CM3108 |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 23.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Standards | CSA Certified, UL Listed, RoHS Compliant, NEMA |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156811148 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | Open |
| Frame | 56 |
| Full Load Current | 1/2 A |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,725 rpm |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| General Purpose |
| .5HP,1725RPM,3PH,60HZ,56C,3416M,OPEN,F1 |
| Pressure cast aluminum end plates with ribbed design for rigidity |
| Locked drive end bearing |
| Heavy gauge steel frame |
| 63 power factor |
| Rigid base |