or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance CESSWDM23934T 20HP,1760RPM,3
SKUPDW~4792480
MFGR #CESSWDM23934T
Your Cost: $17,511.01/ea
20HP WD MTR
20HP WD MTR
Application Wash Down All Stainless Steel Base Rigid Catalog Number CESSWDM23934T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 299.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible Service Factor 1 Sub Brand Super-E Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156846201 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure TEFC Frame 256 Full Load Current 23.4/46.8 A Horsepower 20 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,760 rpm Voltage Rating 230/460 V Wash Down All Stainless Steel 20HP,1760RPM,3PH,60HZ,256TC,3960M,TEFC,F
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Wash Down All Stainless Steel |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | CESSWDM23934T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 299.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Sub Brand | Super-E |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156846201 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 256 |
| Full Load Current | 23.4/46.8 A |
| Horsepower | 20 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,760 rpm |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Wash Down All Stainless Steel |
| 20HP,1760RPM,3PH,60HZ,256TC,3960M,TEFC,F |