or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance CEM2543T 50HP,1775RPM,3PH,60
Baldor-Reliance
Baldor-Reliance CEM2543T 50HP,1775RPM,3PH,60
SKUPDW~7285094
MFGR #CEM2543T
$/ea
BALDOR CEM2543T 50HP,1775RPM,3PH,60
BALDOR CEM2543T 50HP,1775RPM,3PH,60
Application General purpose Base Rigid Catalog Number CEM2543T Country of Origin US Duty Continuous Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 494.0000 lb Insulation Class F NEMA DESIGN B Rotation Reversible Service Factor 1 Sub Brand Super-E Type AC Motors UNSPSC 26101112 UPC 11 78156854178 Stock Status NONSTOCK Brand Baldor-Reliance Manufacturer Baldor-Reliance (ABB) Enclosure OPSB Frame 326 Full Load Current 57/114 A Horsepower 50 hp Mounting F1 Phase 3 Power Factor 1.00 Speed Rating 1,775 rpm Voltage Rating 230/460 V General Purpose 50HP,1775RPM,3PH,60HZ,326TC,4256M,OPSB,F
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose |
| Base | Rigid |
| Catalog Number | CEM2543T |
| Country of Origin | US |
| Duty | Continuous |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 494.0000 lb |
| Insulation Class | F |
| NEMA DESIGN | B |
| Rotation | Reversible |
| Service Factor | 1 |
| Sub Brand | Super-E |
| Type | AC Motors |
| UNSPSC | 26101112 |
| UPC 11 | 78156854178 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Manufacturer | Baldor-Reliance (ABB) |
| Enclosure | OPSB |
| Frame | 326 |
| Full Load Current | 57/114 A |
| Horsepower | 50 hp |
| Mounting | F1 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 1.00 |
| Speed Rating | 1,775 rpm |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| General Purpose |
| 50HP,1775RPM,3PH,60HZ,326TC,4256M,OPSB,F |