or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Bussmann
BUSS FUSEBLOCK
Custom_Product_Images_Illustration
Bussmann
BUSS FUSEBLOCK
SKU4757
MFGR #1BS103
Your Cost: $283.20/ea
List: Bussmann series modular fuse block for Bolton high speed, Class J (70-100 A), 600 V Class T (70-100 A) and select BS88 fuses. See mounting dimensions table for applicable Bussmann series fuse catalog symbols. Dovetail interlock on each side of the base allows mounting multiple poles adjacent to one another.
Bussmann series modular fuse block for Bolton high speed, Class J (70-100 A), 600 V Class T (70-100 A) and select BS88 fuses. See mounting dimensions table for applicable Bussmann series fuse catalog symbols. Dovetail interlock on each side of the base allows mounting multiple poles adjacent to one another.
Alternate Catalog Number 1BS103 Application Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 1BS103 Color Black Connection Set Screw Connection Type Screw Country of Origin MUL Currency USD Dimensions 2.53 in H x 2.25 in W EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Height 2.40 in Height [Metric] 6.0960 cm Length 6.70 in Length [Metric] 17.0180 cm Material Molded black phenolic baseZinc-plated steel studs/nut/washerTin-plated aluminum connector Mounting Stud Mounting Type Stud Number Of Poles 1 Operating Temperature 150 Deg C Size 2.25 In Width X 2.53 In Height Standard RoHS Compliant,Contact factory Standards UL E14853CSA Class 6225-01, File No. 47235, CE CertifiedRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand Bussmann Series Suitable For Use With Bussmann High Speed 300/600 VAC Class T Fuse Temperature Rating 150 °C UNSPSC 39121624 UPC 11 05171213501 UPC 12 051712135016 Wattage 150 CEL Width 3.10 in Width [Metric] 7.8740 cm Stock Status NONSTOCK Brand Bussmann Manufacturer Eaton Amperage Rating 400 A Type Accessory Voltage Rating 600 V Wire Size 6 AWG to 250 kcmil Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs Wire Size 6 AWG To 250 MCM (Copper/Aluminum), Interrupt Rating 200 kA (RMS Symmetrical), Torque 275 Lbs-In Conductor Set Screw, 170 Lb-In Fuse Mount
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1BS103 |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 1BS103 |
| Color | Black |
| Connection | Set Screw |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.53 in H x 2.25 in W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Height | 2.40 in |
| Height [Metric] | 6.0960 cm |
| Length | 6.70 in |
| Length [Metric] | 17.0180 cm |
| Material | Molded black phenolic baseZinc-plated steel studs/nut/washerTin-plated aluminum connector |
| Mounting | Stud |
| Mounting Type | Stud |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | 150 Deg C |
| Size | 2.25 In Width X 2.53 In Height |
| Standard | RoHS Compliant,Contact factory |
| Standards | UL E14853CSA Class 6225-01, File No. 47235, CE CertifiedRoHS CompliantARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | Bussmann Series |
| Suitable For Use With | Bussmann High Speed 300/600 VAC Class T Fuse |
| Temperature Rating | 150 °C |
| UNSPSC | 39121624 |
| UPC 11 | 05171213501 |
| UPC 12 | 051712135016 |
| Wattage | 150 CEL |
| Width | 3.10 in |
| Width [Metric] | 7.8740 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Bussmann |
| Manufacturer | Eaton |
| Amperage Rating | 400 A |
| Type | Accessory |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wire Size | 6 AWG to 250 kcmil |
| Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Wire Size 6 AWG To 250 MCM (Copper/Aluminum), Interrupt Rating 200 kA (RMS Symmetrical), Torque 275 Lbs-In Conductor Set Screw, 170 Lb-In Fuse Mount |