or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BEAM CLAMP W/KOMBO CLIP
SKU461891
MFGR #BC18KC1234
Your Cost: $2.8781/c($287.81 / c)
Minerallac® Beam Clamp, 1/2 x 3/4 in Conduit, 1/8 to 1/4 in Flange Width, Flange Mount, 75 lb, For Use With: Electrical Conduit, Spring Steel, Zinc Phosphate/Oil, 3.1 in H x 2.07 in W x 1.45 in D
Minerallac® Beam Clamp, 1/2 x 3/4 in Conduit, 1/8 to 1/4 in Flange Width, Flange Mount, 75 lb, For Use With: Electrical Conduit, Spring Steel, Zinc Phosphate/Oil, 3.1 in H x 2.07 in W x 1.45 in D
Application Electrical Conduit ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number BC18KC1234 Country of Origin USA Currency USD Gross Weight per Pack Metric 4.05 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.25 in Height [Metric] 18.4150 cm Length 15.00 in Length [Metric] 38.1000 cm Specifications Black, 2-Hole Standard UL #9N38 Standards UL 9N38 Sub Brand Minerallac Traditional® Type Beam Clamp with Conduit Clip UNSPSC 31162306 UPC 11 78461015600 UPC 12 784610156004 Stock Status NONSTOCK Brand Minerallac Traditional® Manufacturer Minerallac Company Conduit Size 1/2 to 3/4 in Finish phosphate Load Capacity 75 lb Material Spring Steel Color Black Mounting Type Flanged Number Of Holes 2 Suitable For Use With 1/8 to 1/4 in Flange, 1/2 in and 3/4 in EMT/Rigid Conduit
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Electrical Conduit |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | BC18KC1234 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.25 in |
| Height [Metric] | 18.4150 cm |
| Length | 15.00 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Specifications | Black, 2-Hole |
| Standard | UL #9N38 |
| Standards | UL 9N38 |
| Sub Brand | Minerallac Traditional® |
| Type | Beam Clamp with Conduit Clip |
| UNSPSC | 31162306 |
| UPC 11 | 78461015600 |
| UPC 12 | 784610156004 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Minerallac Traditional® |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Conduit Size | 1/2 to 3/4 in |
| Finish | phosphate |
| Load Capacity | 75 lb |
| Material | Spring Steel |
| Color | Black |
| Mounting Type | Flanged |
| Number Of Holes | 2 |
| Suitable For Use With | 1/8 to 1/4 in Flange, 1/2 in and 3/4 in EMT/Rigid Conduit |