or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line WSHR,LOCK3/8SS6 B-Line WSHR,LOCK-3/8-SS6 LOCK WASHE
SKU677637
MFGR #WSHR,LOCK 3/8 SS6
$/ea
LOCK WASHER, 3/8-IN., STAINLESS STEEL 316
LOCK WASHER, 3/8-IN., STAINLESS STEEL 316
Alternate Catalog Number 78101104916 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number WSHR,LOCK 3/8 SS6 Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator C Finish 316 Stainless Steel Gross Weight Per Pack 0.0050 lb Returnable Y Size 3/8 in Standard Not Applicable Standards ASTM A240 Sub Brand B-Line series Type Strut channel, nuts, all threaded rod UNSPSC 39121311 UPC 11 78101104916 UPC 12 78101104916 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Material 316 Stainless Steel Nominal Size 3/8 in Datacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyOther IT and Datacom - Other InfrastructuresUtilityWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherDatacenters - Datacenters - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - Aftermarket Weight 0.6 Lb per 100
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101104916 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WSHR,LOCK 3/8 SS6 |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | 316 Stainless Steel |
| Gross Weight Per Pack | 0.0050 lb |
| Returnable | Y |
| Size | 3/8 in |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ASTM A240 |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Strut channel, nuts, all threaded rod |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101104916 |
| UPC 12 | 78101104916 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Datacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyOther IT and Datacom - Other InfrastructuresUtilityWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherDatacenters - Datacenters - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - Aftermarket |
| Weight 0.6 Lb per 100 |