or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line
B-Line N7221ZN Spring Nut, For Use With B62 and B72 Size Channel, 0.15 in THK, #8-32 Thread, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line
B-Line N7221ZN Spring Nut, For Use With B62 and B72 Size Channel, 0.15 in THK, #8-32 Thread, Steel
SKU83251
MFGR #N7221ZN
$/ea
B-Line Spring Nut, #8-32, 0.15 in THK, For Use With: B62 and B72 Size Channel, Steel, Zinc Plated
B-Line Spring Nut, #8-32, 0.15 in THK, For Use With: B62 and B72 Size Channel, Steel, Zinc Plated
Alternate Catalog Number 78101140845 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number N7221ZN Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.42 in Height [Metric] 1.0795 cm Length 0.72 in Length [Metric] 1.8313 cm Returnable Y Series 700 Size #8-32 TPI Standard Not Applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand B-Line series Type Standard UNSPSC 39121311 UPC 11 78101140845 UPC 12 781011408459 Width 0.67 in Width [Metric] 1.7018 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Material Steel Specifications 0.15 in THK Suitable For Use With B11 and B12 Series Tall Mini Channel Thread Size #10-24 Datacenters - Datacenters - OtherOther IT and Datacom - Other InfrastructuresCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketInd Facilities & Factories - Facility - Other Thickness 0.15 in, Weight 1 Lb per 100 Bolted framing Hot Rolled/Pickled/Oiled Plate/Strip Steel Made of Strip Steel
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101140845 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | N7221ZN |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.42 in |
| Height [Metric] | 1.0795 cm |
| Length | 0.72 in |
| Length [Metric] | 1.8313 cm |
| Returnable | Y |
| Series | 700 |
| Size | #8-32 TPI |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101140845 |
| UPC 12 | 781011408459 |
| Width | 0.67 in |
| Width [Metric] | 1.7018 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Material | Steel |
| Specifications | 0.15 in THK |
| Suitable For Use With | B11 and B12 Series Tall Mini Channel |
| Thread Size | #10-24 |
| Datacenters - Datacenters - OtherOther IT and Datacom - Other InfrastructuresCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketInd Facilities & Factories - Facility - Other |
| Thickness 0.15 in, Weight 1 Lb per 100 |
| Bolted framing |
| Hot Rolled/Pickled/Oiled Plate/Strip Steel |
| Made of Strip Steel |