or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line N524SS6 Spring Nut, For Use With B42, B52, B54 and B56 Size Channel, 1/4 in THK, 1/4-20 Thread, 316 Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line N524SS6 Spring Nut, For Use With B42, B52, B54 and B56 Size Channel, 1/4 in THK, 1/4-20 Thread, 316 Stainless Steel
SKU577735
MFGR #N524SS6
$/ea
B-Line Spring Nut, 1/4-20, 1/4 in THK, For Use With: B42, B52, B54 and B56 Size Channel, 316 Stainless Steel, 316 Stainless Steel
B-Line Spring Nut, 1/4-20, 1/4 in THK, For Use With: B42, B52, B54 and B56 Size Channel, 316 Stainless Steel, 316 Stainless Steel
Alternate Catalog Number 78101101836 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number N524SS6 Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Stainless Steel Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.85 in Height [Metric] 2.1590 cm Length 1.75 in Length [Metric] 4.4450 cm Returnable Y Series 500 Size 1/4 In-20 TPI Standard Not Applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand B-Line series Type Standard UNSPSC 39121311 UPC 11 78101101836 UPC 12 78101101836 Width 1.31 in Width [Metric] 3.3274 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Material 316 Stainless Steel Specifications 1/4 in THK Suitable For Use With B42, B52, B54 and B56 Series Short Channel Thread Size 1/4-20 Generation - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - Datacenters - OtherOther IT and Datacom - Other InfrastructuresUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyInd Facilities & Factories - Facility - Other Thickness 1/4 in All bolts, screws and nuts meet the physical and chemical requirements of ASTM A307, SAE J429 or ASTM A563 and have unified inch screw threads
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101101836 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | N524SS6 |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Stainless Steel |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.85 in |
| Height [Metric] | 2.1590 cm |
| Length | 1.75 in |
| Length [Metric] | 4.4450 cm |
| Returnable | Y |
| Series | 500 |
| Size | 1/4 In-20 TPI |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101101836 |
| UPC 12 | 78101101836 |
| Width | 1.31 in |
| Width [Metric] | 3.3274 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Specifications | 1/4 in THK |
| Suitable For Use With | B42, B52, B54 and B56 Series Short Channel |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Generation - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - Datacenters - OtherOther IT and Datacom - Other InfrastructuresUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyInd Facilities & Factories - Facility - Other |
| Thickness 1/4 in |
| All bolts, screws and nuts meet the physical and chemical requirements of ASTM A307, SAE J429 or ASTM A563 and have unified inch screw threads |