or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line
B-Line DURA-BLOK™ DBP Rooftop Support, 9.6 in L x 6-1/8 in W, For Use With B12 Channel, Rubber
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line
B-Line DURA-BLOK™ DBP Rooftop Support, 9.6 in L x 6-1/8 in W, For Use With B12 Channel, Rubber
SKU442028
MFGR #DBP
$/ea
B-Line strut systems, also known as bolted framing, provides an economical solution for virtually any commercial, industrial, petrochem, mining, infrastructure or data center support application. The system includes a full line of solid, slotted hole (SH) and long slotted hole (S) channel and other hole patterns, as well as full line of fittings, clamps and beam supports. The system is available in wide variety of materials and finishes including pre-galvanized, hot dip galvanized, stainless steel, Dura Green™ paint and other paints.
B-Line strut systems, also known as bolted framing, provides an economical solution for virtually any commercial, industrial, petrochem, mining, infrastructure or data center support application. The system includes a full line of solid, slotted hole (SH) and long slotted hole (S) channel and other hole patterns, as well as full line of fittings, clamps and beam supports. The system is available in wide variety of materials and finishes including pre-galvanized, hot dip galvanized, stainless steel, Dura Green™ paint and other paints.
Alternate Catalog Number 12359213 Application STRUT FITTINGS,ROOF TOP SUPPORTS ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DBP Country of Origin US Currency USD Depth 4 in EU RoHS Indicator C Finish Plain Gross Weight Per Pack 4.4840 lb Gross Weight per Pack Metric 2.03 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 24.3840 cm Returnable Y Standards RoHS Compliant Sub Brand Bolted Framing UNSPSC 30101804 UPC 11 78205149691 UPC 12 782051496918 Width [Metric] 15.5575 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 9.60 in Material Rubber Width 6.12 in STRUT FITTINGS,ROOF TOP SUPPORTS DURA-BLOK channel support is designed as an economical support for piping systems, cable tray, HVAC equipment and many other applications The DURA-BLOK is UV resistant and suitable for installation on any type of roofing material or other flat surfaces 1000 lb load Bolted framing Made of 100% Recycled Rubber
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 12359213 |
| Application | STRUT FITTINGS,ROOF TOP SUPPORTS |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DBP |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 4 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Plain |
| Gross Weight Per Pack | 4.4840 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 24.3840 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | Bolted Framing |
| UNSPSC | 30101804 |
| UPC 11 | 78205149691 |
| UPC 12 | 782051496918 |
| Width [Metric] | 15.5575 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 9.60 in |
| Material | Rubber |
| Width | 6.12 in |
| STRUT FITTINGS,ROOF TOP SUPPORTS |
| DURA-BLOK channel support is designed as an economical support for piping systems, cable tray, HVAC equipment and many other applications |
| The DURA-BLOK is UV resistant and suitable for installation on any type of roofing material or other flat surfaces |
| 1000 lb load |
| Bolted framing |
| Made of 100% Recycled Rubber |