or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line BFV2009N BFV2000 2-Piece Pipe Clamp With Hardware, 3/4 in Conduit, 300 lb Load, Poly p-Phenylene Oxide
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line BFV2009N BFV2000 2-Piece Pipe Clamp With Hardware, 3/4 in Conduit, 300 lb Load, Poly p-Phenylene Oxide
SKU733642
MFGR #BFV2009N
$/ea
B-Line has long been a leading manufacturer of support systems and electrical enclosures for the mechanical, electrical and telecommunications industries. Our Spring Steel Fastener line includes a wide range of quality fastening systems for electrical, mechanical and telecommunication applications. Our Spring Steel Fasteners include products for attachment to metal studs, steel beams, acoustical tee, drywall, purlins, and channel.
B-Line has long been a leading manufacturer of support systems and electrical enclosures for the mechanical, electrical and telecommunications industries. Our Spring Steel Fastener line includes a wide range of quality fastening systems for electrical, mechanical and telecommunication applications. Our Spring Steel Fasteners include products for attachment to metal studs, steel beams, acoustical tee, drywall, purlins, and channel.
Alternate Catalog Number 78101101454 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BFV2009N Construction Two Piece Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Fiberglass Gross Weight Per Pack 0.1060 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.75 in Height [Metric] 1.9050 cm Length 0.75 in Length [Metric] 1.9050 cm Mounting Channel Mounting Type Channel Returnable Y Series BFV2000 Size 3/4 in Specifications 10 in-lb Max Torque Standard Not Applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand B-Line series Suitable For Use With Rigid/PVC Conduit Type 2-Piece Non-Metallic UNSPSC 39121311 UPC 11 78101101454 UPC 12 781011014544 Width 1.50 in Width [Metric] 3.8100 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Conduit Size 3/4 in Load Capacity 300 lb Material PPO Datacenters - Datacenters - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetInd Facilities & Factories - Facility - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyUtilityOther IT and Datacom - Other InfrastructuresWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other Includes Non-Metallic Hardware Safety Factor of 3 Non-metallic Bolted framing Glass Reinforced PPO materia
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101101454 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BFV2009N |
| Construction | Two Piece |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Fiberglass |
| Gross Weight Per Pack | 0.1060 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Length | 0.75 in |
| Length [Metric] | 1.9050 cm |
| Mounting | Channel |
| Mounting Type | Channel |
| Returnable | Y |
| Series | BFV2000 |
| Size | 3/4 in |
| Specifications | 10 in-lb Max Torque |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Suitable For Use With | Rigid/PVC Conduit |
| Type | 2-Piece Non-Metallic |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101101454 |
| UPC 12 | 781011014544 |
| Width | 1.50 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Conduit Size | 3/4 in |
| Load Capacity | 300 lb |
| Material | PPO |
| Datacenters - Datacenters - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetInd Facilities & Factories - Facility - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyUtilityOther IT and Datacom - Other InfrastructuresWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Includes Non-Metallic Hardware |
| Safety Factor of 3 |
| Non-metallic |
| Bolted framing |
| Glass Reinforced PPO materia |