or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B755 Beam Clamp, 5/8 in THK, Low Carbon Steel
SKU83487
MFGR #B755-3/8ZN
$/ea
B-Line is a leading manufacturer and fabricator of metal products used in the support of pipe hangers and support equipment for industrial, commercial, utility and HVACR applications. B-Line pipe hangers and supports includes a wide variety of support products such as beam clamps, pipe hangers, pipe clamps, pipe rollers, pipe supports, concrete inserts and brackets.
B-Line is a leading manufacturer and fabricator of metal products used in the support of pipe hangers and support equipment for industrial, commercial, utility and HVACR applications. B-Line pipe hangers and supports includes a wide variety of support products such as beam clamps, pipe hangers, pipe clamps, pipe rollers, pipe supports, concrete inserts and brackets.
Alternate Catalog Number 78101156553 Catalog Number B755-3/8ZN Country of Origin CN Currency USD Dimensions 2-1/2 in H x 7/8 in W Finish ZINC PLATED Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Returnable Y Series B755 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedFM ApprovedFederal Specification WW-H-171E/A-A-1192A/Type 4ANSI/MSS SP-69/SP-58/Type 4OSHPD Approved UNSPSC 30101804 UPC 11 78101156553 UPC 12 78101156553 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Flange Thickness 5/8 in Material Low Carbon Steel 43959 Safety factor of 5
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101156553 |
| Catalog Number | B755-3/8ZN |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2-1/2 in H x 7/8 in W |
| Finish | ZINC PLATED |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Returnable | Y |
| Series | B755 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedFM ApprovedFederal Specification WW-H-171E/A-A-1192A/Type 4ANSI/MSS SP-69/SP-58/Type 4OSHPD Approved |
| UNSPSC | 30101804 |
| UPC 11 | 78101156553 |
| UPC 12 | 78101156553 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Material | Low Carbon Steel |
| 43959 |
| Safety factor of 5 |