or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B42S-120GLV Metal Framing Channel, 13/32 x 3 in Slots, 4 in Spacing, 12 ga THK, 120 in L
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B42S-120GLV Metal Framing Channel, 13/32 x 3 in Slots, 4 in Spacing, 12 ga THK, 120 in L
SKU206726
MFGR #B42S-120GLV
$/ft
Metal framing channel is cold formed on our modern rolling mills from 12 ga, 14 ga, and 16 ga low carbon steel strips. A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point.
Metal framing channel is cold formed on our modern rolling mills from 12 ga, 14 ga, and 16 ga low carbon steel strips. A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point.
Alternate Catalog Number 78101124530 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B42S-120GLV Country of Origin US Currency USD Depth 1 in EU RoHS Indicator C Finish Galvanized Gauge 12 Gross Weight Per Pack 1.3300 lb Gross Weight per Pack Metric 6.03 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Length [Metric] 304.8000 cm Material Steel Material Composition Cold Formed Low Carbon Steel Material Standard ASTM A653 Returnable Y Standard Not Applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand B-Line series Type Strut channel UNSPSC 30101804 UPC 11 78101124530 UPC 12 78101124530 Width 1.62 in Width [Metric] 4.1148 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 120.00 in Slot Size 13/32 x 3 in Slot Spacing 4 in Thickness 12 ga Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - Datacenters - OtherOther IT and Datacom - Other InfrastructuresResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other 4 in Center Spacing A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point +/- 1/8 in ON 10 ft for all channel tolerances excluding SH style Slotted series of channels offer full flexibility A variety of pre-punched slot patterns eliminate the need for precise field measuring for hole locations Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101124530 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B42S-120GLV |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 1 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Galvanized |
| Gauge | 12 |
| Gross Weight Per Pack | 1.3300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length [Metric] | 304.8000 cm |
| Material | Steel |
| Material Composition | Cold Formed Low Carbon Steel |
| Material Standard | ASTM A653 |
| Returnable | Y |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Strut channel |
| UNSPSC | 30101804 |
| UPC 11 | 78101124530 |
| UPC 12 | 78101124530 |
| Width | 1.62 in |
| Width [Metric] | 4.1148 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 120.00 in |
| Slot Size | 13/32 x 3 in |
| Slot Spacing | 4 in |
| Thickness | 12 ga |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - Datacenters - OtherOther IT and Datacom - Other InfrastructuresResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| 4 in Center Spacing |
| A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point |
| +/- 1/8 in ON 10 ft for all channel tolerances excluding SH style |
| Slotted series of channels offer full flexibility |
| A variety of pre-punched slot patterns eliminate the need for precise field measuring for hole locations |
| Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing |