B-Line B409-12ZN Single Channel Bracket, 2 Holes, 12 in L x 2 in W x 1/4 in THK, Steel Strip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU182329
MFGR #B409-12ZN
B-Line Channel Bracket, Single, 960 lb, 2 Holes, 12 in Length, 2 in Width, 4-5/8 in Depth, 1/4 in Thickness, 9/16 in, Steel Strip, Zinc Plated
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101154939 |
| Catalog Number | B409-12ZN |
| Country of Origin | US |
| Depth | 4-5/8 in |
| Finish | Electro-Plated Zinc |
| Gross Weight Per Pack | 2.5330 lb |
| Hole Size | 9/16 in Dia |
| Hole Spacing | 3 in |
| Load Capacity | 960 lb |
| Mounting Type | Vertical (Zero-U) |
| Number Of Holes | 2 |
| Returnable | Y |
| Series | B409 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Suitable For Use With | B22 Series Channel |
| Type | Cantilever |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 12 in |
| Material | Steel |
| Thickness | 7/32 in |
| Width | 2 in |