or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B22SHA-240HDG Back to Back Slotted Metal Framing Channel, 9/16 x 7/8 in Slots, 2 in Spacing, 12 ga THK, 20 ft L
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B22SHA-240HDG Back to Back Slotted Metal Framing Channel, 9/16 x 7/8 in Slots, 2 in Spacing, 12 ga THK, 20 ft L
SKU414933
MFGR #B22SHA-240HDG
Your Cost: $20.3793/ft($2,037.93 / c)
List: Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Alternate Catalog Number 78101184167 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B22SHA-240HDG Country of Origin US Currency USD Depth 1-5/8 in EU RoHS Indicator C Finish Hot-Dip Galvanize Gauge 12 Gross Weight Per Pack 3.4200 lb Gross Weight per Pack Metric 1.55 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.25 in Height [Metric] 8.2550 cm Length [Metric] 30.4800 cm Material ASTM A123 Cold Formed Low Carbon Steel Material Composition Cold Formed Low Carbon Steel Material Standard ASTM A123 Returnable Y Standard Not Applicable Standards RoHS Compliant Sub Brand B-Line series Type Back to Back Slotted UNSPSC 30101804 UPC 11 78101184167 UPC 12 78101184167 Width 1.62 in Width [Metric] 4.1275 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 12.00 in Slot Size 9/16 x 7/8 in Slot Spacing 2 in Thickness 12 ga Other IT and Datacom - Other InfrastructuresCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherUtilityWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetDatacenters - Datacenters - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - Other 2 in Center Spacing A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point +/- 1/2 in ON 20 ft for SH channels tolerances Slotted series of channels offer full flexibility A variety of pre-punched slot patterns eliminate the need for precise field measuring for hole locations Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101184167 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B22SHA-240HDG |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 1-5/8 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Hot-Dip Galvanize |
| Gauge | 12 |
| Gross Weight Per Pack | 3.4200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.25 in |
| Height [Metric] | 8.2550 cm |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Material | ASTM A123 Cold Formed Low Carbon Steel |
| Material Composition | Cold Formed Low Carbon Steel |
| Material Standard | ASTM A123 |
| Returnable | Y |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Back to Back Slotted |
| UNSPSC | 30101804 |
| UPC 11 | 78101184167 |
| UPC 12 | 78101184167 |
| Width | 1.62 in |
| Width [Metric] | 4.1275 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 12.00 in |
| Slot Size | 9/16 x 7/8 in |
| Slot Spacing | 2 in |
| Thickness | 12 ga |
| Other IT and Datacom - Other InfrastructuresCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherUtilityWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetDatacenters - Datacenters - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - Other |
| 2 in Center Spacing |
| A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point |
| +/- 1/2 in ON 20 ft for SH channels tolerances |
| Slotted series of channels offer full flexibility |
| A variety of pre-punched slot patterns eliminate the need for precise field measuring for hole locations |
| Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing |
| Slots offer wide adjustments in the alignment and bolt sizing |