or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B22H17/8-120SS4 Slotted Single Metal Framing Channel, 9/16 in Slots, 1-7/8 in Spacing, 12 ga THK, 10 ft L
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B22H17/8-120SS4 Slotted Single Metal Framing Channel, 9/16 in Slots, 1-7/8 in Spacing, 12 ga THK, 10 ft L
SKU159253
MFGR #B22H17/8-120SS4
Your Cost: $61.8077/ft($6,180.77 / c)
List: Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Alternate Catalog Number 78101121411 Application CHANNEL,CHANNEL-HOLES,SLOTS ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B22H17/8-120SS4 Country of Origin US Currency USD Depth 1-5/8 in EU RoHS Indicator C Finish 304 Stainless Steel Gauge 12 Gross Weight Per Pack 1.8500 lb Material ASTM A240 304 Stainless Steel Material Composition 304 Stainless Steel Material Standard ASTM A240 Returnable N Standard Not Applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand Bolted Framing Type Slotted Single UNSPSC 30101804 UPC 11 78101121411 UPC 12 781011214111 Width 1-5/8 in Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 10 ft Slot Size 9/16 in Slot Spacing 1-7/8 in Thickness 12 ga CHANNEL,CHANNEL-HOLES,SLOTS 1-7/8 in Center Spacing A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point +/- 1/8 in ON 10 ft for all channel tolerances excluding SH style Bolted framing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101121411 |
| Application | CHANNEL,CHANNEL-HOLES,SLOTS |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B22H17/8-120SS4 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 1-5/8 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | 304 Stainless Steel |
| Gauge | 12 |
| Gross Weight Per Pack | 1.8500 lb |
| Material | ASTM A240 304 Stainless Steel |
| Material Composition | 304 Stainless Steel |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Returnable | N |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | Bolted Framing |
| Type | Slotted Single |
| UNSPSC | 30101804 |
| UPC 11 | 78101121411 |
| UPC 12 | 781011214111 |
| Width | 1-5/8 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 10 ft |
| Slot Size | 9/16 in |
| Slot Spacing | 1-7/8 in |
| Thickness | 12 ga |
| CHANNEL,CHANNEL-HOLES,SLOTS |
| 1-7/8 in Center Spacing |
| A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point |
| +/- 1/8 in ON 10 ft for all channel tolerances excluding SH style |
| Bolted framing |