or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B22A-120SS4 Back to Back Metal Framing Channel, 12 ga THK, 10 ft L
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B22A-120SS4 Back to Back Metal Framing Channel, 12 ga THK, 10 ft L
SKU351757
MFGR #B22A-120SS4
Your Cost: $55.5633/ft($5,556.33 / c)
List: Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Alternate Catalog Number 78101121714 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B22A-120SS4 Country of Origin US Currency USD Depth 1-5/8 in EU RoHS Indicator C Finish Stainless Steel Gauge 12 Gross Weight Per Pack 3.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 17.33 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.62 in Height [Metric] 4.1148 cm Length [Metric] 304.8000 cm Material ASTM A240 304 Stainless Steel Material Composition 304 Stainless Steel Material Standard ASTM A240 Returnable Y Standard Not Applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand B-Line series Type Back to Back UNSPSC 30101805 UPC 11 78101121714 UPC 12 78101121714 Width 1.62 in Width [Metric] 4.1148 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 120.00 in Thickness 12 ga Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetDatacenters - Datacenters - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherOther IT and Datacom - Other InfrastructuresResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - Other +/- 1/8 in ON 10 ft for all channel tolerances excluding SH style A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point Bolted framing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101121714 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B22A-120SS4 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 1-5/8 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Stainless Steel |
| Gauge | 12 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 17.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.62 in |
| Height [Metric] | 4.1148 cm |
| Length [Metric] | 304.8000 cm |
| Material | ASTM A240 304 Stainless Steel |
| Material Composition | 304 Stainless Steel |
| Material Standard | ASTM A240 |
| Returnable | Y |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Back to Back |
| UNSPSC | 30101805 |
| UPC 11 | 78101121714 |
| UPC 12 | 78101121714 |
| Width | 1.62 in |
| Width [Metric] | 4.1148 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 120.00 in |
| Thickness | 12 ga |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketUtilityCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetDatacenters - Datacenters - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherOther IT and Datacom - Other InfrastructuresResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - Other |
| +/- 1/8 in ON 10 ft for all channel tolerances excluding SH style |
| A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point |
| Bolted framing |