or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B22A-120AL Back to Back Metal Framing Channel, 12 ga THK, 10 ft L
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B22A-120AL Back to Back Metal Framing Channel, 12 ga THK, 10 ft L
SKU949972
MFGR #B22A-120AL
Your Cost: $124.1595/ft($12,415.95 / c)
Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Eaton's metal framing support system provides an economical solution for electrical, mechanical and industrial supports and is designed with many time-saving features. They are fully adjustable and reusable, with a complete line of channels, fittings and accessories for multi-purpose applications. Channel and fittings can be taken apart for reuse as quickly as they were assembled, producing substantial savings in time and labor, yet they provide the strength of welded construction.
Alternate Catalog Number 78101121740 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B22A-120AL Country of Origin US Currency USD Depth 1-5/8 in EU RoHS Indicator C Finish Aluminum Gauge 12 Gross Weight Per Pack 1.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 17.33 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.62 in Height [Metric] 4.1148 cm Length [Metric] 304.8000 cm Material 6063 T-6 Aluminum Alloy Material Composition Aluminum Material Standard 6063-T6 Returnable Y Standard Not Applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand B-Line series Type Back to Back UNSPSC 30101806 UPC 11 78101121740 UPC 12 781011217402 Width 1.62 in Width [Metric] 4.1148 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Length 120.00 in Thickness 12 ga UtilityResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyOther IT and Datacom - Other InfrastructuresCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherDatacenters - Datacenters - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - Other +/- 1/8 in ON 10 ft for all channel tolerances excluding SH style A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point Bolted framing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101121740 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B22A-120AL |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 1-5/8 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Aluminum |
| Gauge | 12 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 17.33 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.62 in |
| Height [Metric] | 4.1148 cm |
| Length [Metric] | 304.8000 cm |
| Material | 6063 T-6 Aluminum Alloy |
| Material Composition | Aluminum |
| Material Standard | 6063-T6 |
| Returnable | Y |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Back to Back |
| UNSPSC | 30101806 |
| UPC 11 | 78101121740 |
| UPC 12 | 781011217402 |
| Width | 1.62 in |
| Width [Metric] | 4.1148 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Length | 120.00 in |
| Thickness | 12 ga |
| UtilityResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketGeneration - Renewable Energy - Alternative EnergyOther IT and Datacom - Other InfrastructuresCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherDatacenters - Datacenters - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - Other |
| +/- 1/8 in ON 10 ft for all channel tolerances excluding SH style |
| A continuous slot with inturned lips provides the ability to make attachments at any point |
| Bolted framing |