or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line
B-Line B2210PAZN B2000 2-Piece Pipe Clamp, 1 in Conduit, 400/50 lb Load, 1-1/8 to 1-3/8 in OD, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line
B-Line B2210PAZN B2000 2-Piece Pipe Clamp, 1 in Conduit, 400/50 lb Load, 1-1/8 to 1-3/8 in OD, Steel
SKU216595
MFGR #B2210PAZN
$/ea
B-Line has long been a leading manufacturer of support systems and electrical enclosures for the mechanical, electrical and telecommunications industries. Our Spring Steel Fastener line includes a wide range of quality fastening systems for electrical, mechanical and telecommunication applications. Our Spring Steel Fasteners include products for attachment to metal studs, steel beams, acoustical tee, drywall, purlins, and channel.
B-Line has long been a leading manufacturer of support systems and electrical enclosures for the mechanical, electrical and telecommunications industries. Our Spring Steel Fastener line includes a wide range of quality fastening systems for electrical, mechanical and telecommunication applications. Our Spring Steel Fasteners include products for attachment to metal studs, steel beams, acoustical tee, drywall, purlins, and channel.
Alternate Catalog Number 78101160434 Catalog Number B2210PAZN Country of Origin US Currency USD Finish Pre-Galvanized Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Mounting Type Channel Returnable Y Series B2000 Standards RoHS Compliant Suitable For Use With Thinwall EMT/IMC/Rigid Conduit/Pipe Thickness 14 ga Type 2-Piece UNSPSC 39121311 UPC 11 78101160434 UPC 12 78101160434 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand B-Line Manufacturer Eaton Conduit Size 1 in Load Capacity 400/50 lb Material Steel Outside Diameter 1-1/8 to 1-3/8 in Includes Combination Recess Hex Head Machine Screw and Square Nut, Pipe Range 1.125 To 1.375 in OD, Load Capacity 400 Lb Vertical, 50 Lb Transverse Safety factor of 5 Preassembled Multi-grip Bolted framing 1 in Rigid conduit 400 lb Vertical, 50 lb Transverse load capacity Low Carbon Steel material
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101160434 |
| Catalog Number | B2210PAZN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Mounting Type | Channel |
| Returnable | Y |
| Series | B2000 |
| Standards | RoHS Compliant |
| Suitable For Use With | Thinwall EMT/IMC/Rigid Conduit/Pipe |
| Thickness | 14 ga |
| Type | 2-Piece |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101160434 |
| UPC 12 | 78101160434 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Conduit Size | 1 in |
| Load Capacity | 400/50 lb |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 1-1/8 to 1-3/8 in |
| Includes Combination Recess Hex Head Machine Screw and Square Nut, Pipe Range 1.125 To 1.375 in OD, Load Capacity 400 Lb Vertical, 50 Lb Transverse |
| Safety factor of 5 |
| Preassembled |
| Multi-grip |
| Bolted framing |
| 1 in Rigid conduit |
| 400 lb Vertical, 50 lb Transverse load capacity |
| Low Carbon Steel material |