or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B220GRN Blank Type X Channel End Cap, 1-5/8 in W, For Use With B52 Channel, Steel, Dura Green™
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B220GRN Blank Type X Channel End Cap, 1-5/8 in W, For Use With B52 Channel, Steel, Dura Green™
SKU15949
MFGR #B220GRN
Your Cost: $3.5307/ea($353.07 / c)
List: B-Line Channel End Cap, Type X Blank, 1-5/8 in Width, 0.827 in Depth, 12 ga Thickness, For Use With: B52 Channel, Steel, Dura Green
B-Line Channel End Cap, Type X Blank, 1-5/8 in Width, 0.827 in Depth, 12 ga Thickness, For Use With: B52 Channel, Steel, Dura Green
Alternate Catalog Number 78101152262 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number B220GRN Color DURA GREEN Country of Origin US Currency USD Depth 0.827 in EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.82 in Height [Metric] 2.0828 cm Length [Metric] 4.1148 cm Returnable N Standard UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed Sub Brand B-Line series Type Type X UNSPSC 30101804 UPC 11 78101152262 UPC 12 781011522629 Width [Metric] 4.1148 cm Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Finish Dura Green™ Length 1.62 in Material Low Carbon Steel Suitable For Use With B52 Series Channel Width 1.62 in Generation - Renewable Energy - Alternative EnergyDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - Datacenters - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketOther IT and Datacom - Other InfrastructuresUtility Weight 4 Lb per 100 Bolted framing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101152262 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | B220GRN |
| Color | DURA GREEN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 0.827 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.82 in |
| Height [Metric] | 2.0828 cm |
| Length [Metric] | 4.1148 cm |
| Returnable | N |
| Standard | UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Type X |
| UNSPSC | 30101804 |
| UPC 11 | 78101152262 |
| UPC 12 | 781011522629 |
| Width [Metric] | 4.1148 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Finish | Dura Green™ |
| Length | 1.62 in |
| Material | Low Carbon Steel |
| Suitable For Use With | B52 Series Channel |
| Width | 1.62 in |
| Generation - Renewable Energy - Alternative EnergyDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - OtherInd Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - OtherResidential Bldgs & Facilities - Residential Bldgs & Facilities - OtherInd Facilities & Factories - Facility - OtherGeneration - Conventional Energy - Conventional EnergyDatacenters - Datacenters - OtherWater and Wastewater Systems - Water and Wastewater Systems - OtherCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketOther IT and Datacom - Other InfrastructuresUtility |
| Weight 4 Lb per 100 |
| Bolted framing |