or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line B2071ZN Parallel Pipe Clamp, 1/2 in Conduit, 300 lb Load, Low Carbon Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line B2071ZN Parallel Pipe Clamp, 1/2 in Conduit, 300 lb Load, Low Carbon Steel
SKU153719
MFGR #B2071ZN
$/ea
Bussmann Parallel Pipe Clamp, 1/2 in Conduit, 300 lb, 16 ga Thickness, Channel Mount, For Use With: Pipe/Rigid Conduit, Low Carbon Steel, Zinc Plated
Bussmann Parallel Pipe Clamp, 1/2 in Conduit, 300 lb, 16 ga Thickness, Channel Mount, For Use With: Pipe/Rigid Conduit, Low Carbon Steel, Zinc Plated
Alternate Catalog Number 78101162213 Catalog Number B2071ZN Country of Origin US Currency USD Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 0.2600 lb Mounting Type Channel Returnable Y Standards RoHS Compliant Suitable For Use With Pipe/Rigid Conduit Thickness 16 ga UNSPSC 39121311 UPC 11 78101162213 UPC 12 78101162213 Stock Status NONSTOCK Brand B-Line Manufacturer Eaton Conduit Size 1/2 in Load Capacity 300 lb Material Low Carbon Steel Includes (1) Stand off Plate, (1) Slotted Hex Head Machine Screw, (1) Square Nut, Load Capacity 300 Lb, Weight 26 Lb per 100 2-piece construction Design load safety factor of 2 1-3/4 in from bottom of channel to center of pipe
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101162213 |
| Catalog Number | B2071ZN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2600 lb |
| Mounting Type | Channel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Suitable For Use With | Pipe/Rigid Conduit |
| Thickness | 16 ga |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78101162213 |
| UPC 12 | 78101162213 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Conduit Size | 1/2 in |
| Load Capacity | 300 lb |
| Material | Low Carbon Steel |
| Includes (1) Stand off Plate, (1) Slotted Hex Head Machine Screw, (1) Square Nut, Load Capacity 300 Lb, Weight 26 Lb per 100 |
| 2-piece construction |
| Design load safety factor of 2 |
| 1-3/4 in from bottom of channel to center of pipe |